Żelbeton

 Wydawnictwo: Novae Res
Tytuł: Żelbeton
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 144

   Łódź, popeerelowskie betonowe blokowisko. W trzypokojowym mieszkaniu żyje Andrzej, wraz z żoną Dorotą i synem Krzysiem. Mężczyzna jest z zawodu inżynierem  włókiennikiem. Jako nieznosząca sprzeciwu  osoba, tyranizuje rodzinę. Dorota na wszystkie sposoby stara się przypodobać swojemu apodyktycznemu mężowi, z kolei on zdaje się zupełnie nie dostrzegać jej wysiłków. Wręcz przeciwnie, porywcza głowa rodzina często posuwa się do używania przemocy wobec swojej żony. Nieustanne gwałtowne spory wywiązujące się miedzy partnerami, silnie oddziaływają na małego Krzysia.

 
   Przychodzi czas, kiedy pełnoletni już Krzysztof opuszcza mieszkanie i udaje się na poszukiwanie miejsca, które uznałby za swoje. Mając głowę przepełnioną marzeniami o lepszym życiu i o kochającej kobiecie, które zakłóca jedynie wiszące nad nim widmo wychowania w patologicznym środowisku. Będzie się musiał bardzo postarać, żeby nie popełniać błędów swojego ojca.

   Angelika Szelągowska-Mironiuk w żadnym stopniu nie oszczędza czytelnika, w żadnym stopniu nie mydli mu oczu sielankową opowieścią. W dosadny sposób przedstawia brutalną i szczerą prawdę życie w ubogich blokowiskach. Dzięki wprowadzeniu slangu wczuwamy się w klimat powieści i Ogromnym ułatwieniem w zrozumieniu i wczuciu się w całą tą historię, było zastosowanie przez autorkę typowego dla nich slangu, którym w rzeczywistości posługują się ludzie z takich miejsc.
   Mimo swojej naprawdę małej objętości, jest to naprawdę ciężka, wymagająca i przejmująca lektura.  
 10/10.

Serdecznie dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Novae Res.

Komentarze

  1. Przyznam szczerze, że nie miałam okazji przeczytać tej książki i biorąc pod uwagę jej treść nie jestem do końca przekonana, że to coś dla mnie, jednak cieszę się, że przypadła Ci do gustu :)

    Pozdrawiam 🐺
    shevvolfxczyta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cykl: Dziesięć płytkich oddechów

Cykl: Marek Berner

Mój zawodnik