Kwiat, który zakwita o zmierzchu

Wydawnictwo: Czarna Owca
Autor: Kopano Matlwa Mabaso
Tytuł oryginalny: Period Pain
Data wydania: 20 czerwca 2018
Liczba stron: 160

"Kiedy Masechaba spełnia swoje marzenie z dzieciństwa i zostaje lekarzem, jej ambicje zostają poddane próbie w ponurych realiach południowoafrykańskiego systemu opieki zdrowotnej.
Po wyprowadzce od głęboko wierzącej matki nawiązuje przyjaźń z zaangażowaną w politykę Nyashą i zaczyna dostrzegać coraz silniejsze tendencje ksenofobiczne, będące echem apartheidu.
Walcząc z własnymi demonami, będzie musiała zdecydować, czy zabrać głos i wesprzeć przyjaciółkę, nawet gdyby oznaczało to największą ofiarę."

   „Kwiat, który zakwita o zmierzchu” to książka przepełniona melancholią i smutkiem. Kopano Matlwa Mabaso porusza grząskie tematy w dosadny sposób, nie oszczędzając przy tym czytelnika. Co niekiedy może trochę przytłoczyć. Szowinizm czy rasizm to terminy, które powinny być ludziom obce. Wszyscy jesteśmy tacy sami, nie ma wśród Nas gorszych, bądź lepszych ludzkich ras. Właśnie o tym jest ta książka, ale nie tylko.. To także zderzenie wrażliwej kobiety z rzeczywistością. To ciężka i wymagająca lektura. Raczej nie będzie czytelnika, który by się przy niej zrelaksował, ale jest jak najbardziej warta przeczytania.

Serdecznie dziękuję za egzemplarz Wydawnictwo Czarna Owca.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cykl: Dziesięć płytkich oddechów

Cykl: Marek Berner

Mój zawodnik