Zapowiedź: Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat


"Moja europejska rodzina
Pierwsze 54 000 lat" Karin Bojs, wyd. Insignis
Premiera 23 maja

Karin Bojs dorastała w małej, niepełnej rodzinie, co niezwykle silnie odczuła w dniu pogrzebu matki. Aby ukoić ból po stracie, postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i swoich korzeniach. Wykorzystała w tym celu możliwości, jakie daje nowoczesna genetyka.
Zagłębiła się w genealogię swojej rodziny na wiele pokoleń wstecz. Dzięki archiwom oraz badaniom genetycznym prześledziła dzieje swojej rodziny zarówno w okresie historycznym, jak i przedhistorycznym. Odkryła nie tylko wiele informacji o swych przodkach, lecz również to, że prawie wszyscy ludzie są ze sobą w jakimś stopniu spokrewnieni.
W badaniach pomagali jej liczni naukowcy: genetycy i antropolodzy.
W swojej książce Karin Bojs zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Europie w czasie i w przestrzeni. Przemierzymy z nią tereny północnych Niemiec z czasów neandertalczyków i poznamy kromaniończyków z Francji. Moja europejska rodzina pełna jest zdumiewających faktów. Zwiedzając starożytne jaskinie, autorka dowiedziała się, że jej przodkowie
żyli w ich okolicy wtedy, gdy powstawały malowidła naskalne. Ponowna, dokładniejsza analiza DNA wykazała, że genom Karin Bojs zawiera geny Lapończyków, a ona sama jest potomkinią łowców zbieraczy z epok brązu i żelaza oraz żyjących w późniejszych czasach wikingów.
Moja europejska rodzina to niezwykłe, nowatorskie, a zarazem osobiste spojrzenie na genetykę i geny, które w zdumiewający sposób odsłania pradzieje pewnej rodziny oraz dowodzi wspólnej historii wszystkich europejskich narodów.

O AUTORCE
Karin Bojs (ur. 1959) to szwedzka autorka i dziennikarka, była redaktor działu naukowego szwedzkiej gazety „Dagens Nyheter”. Mieszka w Göteborgu. Książkę Moja europejska rodzina. Pierwsze 54 000 lat (oryg. Min europejska familj: De senaste 54 000 åren) opublikowała w 2015 roku. Tego samego roku książka ta została uhonorowana szwedzką nagrodą literacką Augustpriset w kategorii literatury faktu.


Fragment książki:
https://issuu.com/insignis/docs/kb_mef_pl_issuu/49

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ZAPOWIEDŹ: Unf*uck Yourself. Napraw się

Żelbeton

Mój zawodnik