Księga nocnych kobiet

Wydawnictwo: Literackie
Autor: Marlon James
Tytuł oryginalny: The Book of Night Women
Data wydania: 12 października 2017
Liczba stron: 416

   Przełom XVIII i XIX wieku. Na skolonizowanej przez Brytyjczyków Jamajce w roku 1785 przychodzi na świat Lilit. Dziewczyna od małego dorastała w niewoli na jednej z jamajskich plantacji cukrowych. Wychowywana była przez inne zniewolone kobiety, gdyż jej matka zmarła przy porodzie. Już jako dorosła kobieta pyskata i nieugięta, buntuje się przeciwko zmuszaniu do wyczerpującej pracy fizycznej. Mimo tego, że biali ludzie bardzo się starają, żeby zdusić w niej wolę walki bólem i cierpieniem, ona się nie ugina i dalej marzy o lepszym losie. Przychylną duszą dla Lilit zdaje się być kucharka Homer, która odkrywa przed kobietą magię i ujawnia przygotowania do zbiorowego buntu. Każda z czarnoskórych niewolnic, które biorą udział w buncie głęboko wierzy w powodzenie swojego planu i możliwości dokonania upragnionej  zemsty. Czy im się to uda? Jak do tej pory Lilit doświadczyła jedynie brutalności i bezduszności świata, czy ma jeszcze szanse na szczęśliwe zakończenie?

Jamajczyk Marlon James napisał piękną historię, która zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Za swoje dzieło zdobył Nagrodę Bookera.

   Autor znakomicie oddał klimat jamajskich rejonów, który obecny jest w szczegółowych i wciągających opisach. Marlon posługuje się obcesowym językiem, w treści nie ma miejsca na jakakolwiek cenzurę. Obrazowo przedstawia brutalną prawdę i nie ucieka od ciężaru poruszanej tematyki. Zmagania bohaterów dostarczają niebagatelnych emocji. Tym bardziej, że są oni jak najbardziej realistyczni i pełnokrwiści. Plastycznie ukazuje bezduszność uprzedmiotowienia istot ludzkich ze względu na kolor skóry. Jakby z racji ciemnej skóry człowiek przestawał być człowiekiem. Jakby stanowił już tylko stworzenie, które nie posiada żadnych uczuć ani możliwości dokonywania własnych wyborów i życia wedle własnego uznania. Intrygującym elementem jest narrator owiany intensywną nutką tajemniczości. Ta trudna i poruszająca lektura niesie za sobą ogromną wartość i emocje, które sięgają zenitu.

Serdecznie dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Literackiemu.  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ZAPOWIEDŹ: Unf*uck Yourself. Napraw się

Żelbeton

Mój zawodnik