Zaklinacz - Początek, Wyprawa, Bitwa

Wydawnictwo: Jaguar
Autor: Taran Matharu

Tytuł oryginalny: Summoner: The Novice
Data wydania: 7 październik 2015
Liczba stron: 400

Fletcher jest z pozoru zwyczajnym nastolatkiem. Przed laty został porzucony przez matkę pod bramą Skór, wówczas nikt nie chciał go przygarnąć. Jedynie starszy kowal Berdon zlitował się nad bezbronnym dzieckiem i przyjął go pod swój dach. Od tej pory Fletcher uczył się fachu pod okiem przybranego ojca. Młodzieniec nie ma lekko, we wsi są chłopcy, którzy skutecznie uprzykrzają mu życie. Przełom  przychodzi wraz z przybyciem do wioski starego żołnierza, który ma do sprzedania księgę na dorocznym jarmarku. To właśnie dzięki niemu w ręce Fletchera wpada Księga Zaklinacza, która całkowicie odmieni życie chłopaka, bowiem za jej sprawą jest w stanie przywołać magiczne istoty. Wkrótce zmuszony jest uciekać z rodzinnej osady, aby uniknąć straszliwej kary za przyparcie ataku na jednego z mieszkańców. Tym sposobem nieopatrznie trafia do Akademii Vocanów, w której razem z podobnymi sobie, będzie doskonalić się w roli zaklinacza.

Tytuł oryginalny: The Inquisition
Data wydania: 16 czerwca 2016
Liczba stron: 400

Przeszło rok temu odbył się turniej, a Fletcher został oskarżony o próbę zabójstwa Didrica, jednego z mieszkańców Skór. Od tego czasu młodzieniec przebywa zamknięty w lochu, w oczekiwaniu na proces, którego wyrok będzie decydował o jego dalszych losach. Podczas rozprawy chłopak poznaje samego króla, a na jaw wychodzi wiele nieoczekiwanych faktów, które dotyczą jego przeszłości i do tej pory zagadkowego pochodzenia. Władca zleca absolwentom Akademii Vocanów niebezpieczną misję, od której zależy bezpieczeństwo królestwa. Wyprawa prowadzi przez terytorium bezwzględnych i nieprzewidywalnych Orków.

Tytuł oryginalny: The Battlemage
Data wydania: 25 października 2017
Liczba stron: 400

Eter. To właśnie tutaj Fletcher wraz z przyjaciółmi musi podjąć śmiertelnie niebezpieczną walkę, która może ocalić jego świat. Ich przeprawa pełna jest trudności i nieustannych problemów, które pojawiają się jeden za drugim. Mimo tych niesprzyjających okoliczności młodzieniec wraz z garstką żołnierzy, których ma u swego boku nie ucieka i mężnie stawia czoło niebezpieczeństwu. Wytrwale dąży do pokonania bezwzględnego Orka, który zniszczy wszystko, co tylko mogłoby boleśnie zranić Fletchera.

Taran Matharu stworzył naprawdę fajny cykl. Może i fabuła nie jest niesamowicie oryginalna i nie wiadomo jak nieprzewidywalna, ale autentycznie zaciekawia. Autor świetnie sobie radził z realistycznym przedstawianiem świata, w którym się to wszystko odbywało. Opisy nie przytłaczały ani nie zanudzały, podobała mi się ich wyraźna plastyczność. Samo pióro autora jest lekkie i przystępne w odbiorze, przyjemnie pochłaniało się stronę za stroną. Trzeci tom zdaje się być zrobiony trochę na takiego szybcika. Brakuje w nim takiego stopniowego budowania napięcia i rozwijania akcji, wszystko zdaje się być ograniczone i szybkie. Wyraźnie brakuje rozwinięcia sytuacji, które w poprzednich tomach były zadowalające. Cała historia w większości trzyma w napięciu i pochłania czytelnika. To za sprawą dobrze zarysowanych nieznanych terytoriów i przemyślanych ryzykownych przygód.  Na plus jest również delikatny i subtelny wątek romantyczny, który nie zdominował tego co najważniejsze w tego typu literaturze. Również główny bohater robi swoje, po prostu go uwielbiam. Jedynie jego relacja z rodzicielką, była dla mnie trochę niezrozumiała. Jednak nie zepsuło mi to wizerunku Fletchera i mojego uwielbienia do jego postaci. Seria idealna dla fanów młodzieżowego fantasy.

Serdecznie dziękuję za egzemplarze Wydawnictwu Jaguar.

Komentarze

  1. Nie słyszałam do tej pory nic o tej serii, ale brzmi całkiem fajnie. Mam nadzieję, że wpadnie mi w ręce w najbliższym czasie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Cykl: Dziesięć płytkich oddechów

Cykl: Marek Berner

Mój zawodnik