Dalekie Pawilony

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Autor: Mary Margaret Kaye

Tytuł oryginalny: The Far Pavilions
Data wydania: 6 czerwca 2018
Liczba stron: 784

„Poruszająca i pełna zwrotów akcji historia osadzona w XIX-wiecznych Indiach. Poszukiwanie własnej tożsamości, zakazane uczucie, pełne niebezpieczeństw i przygód życie – a wszystko to u stóp mitycznych Himalajów, zwanych przez Hindusów Dalekimi Pawilonami.
Ashton Pelham-Martyn urodził się w brytyjskiej rodzinie. W kolonialnych Indiach miało to oznaczać życie w dostatku, władzę i przywileje. Jednak chłopiec, osierocony w wieku czterech lat, zostaje wychowany przez Hinduskę i jako zwykły służący trafia na dwór radży. Będąc już młodzieńcem, w obawie o własne życie musi uciekać i w dramatycznych okolicznościach poznaje prawdę o swoim pochodzeniu. Dorastający Ash staje przed trudnymi dylematami: Wschód czy Zachód, żołnierska przysięga czy wewnętrzna tęsknota?” 

Tytuł oryginalny: The Far Pavilions
Data wydania: 6 czerwca 2018
Liczba stron: 816

„Kiedy ukochana Asha poślubia innego, młodym żołnierzem brytyjskiego wywiadu targają skrajne emocje. Po rozpętaniu bójki zostaje wysłany do odległego pułku, w którym trwoni czas na przejażdżkach i samotnych rozmyślaniach. Miłość nie pozwala jednak o sobie zapomnieć i gdy pojawia się szansa na jej odzyskanie, Ash nie waha się ani chwili.
Druga część epickiej powieści M. M. Kaye to nie tylko poruszająca historia o potędze miłości i o tym, jak trudno przezwyciężyć społeczne konwenanse i uprzedzenia. To również fascynujący portret targanych wojną Indii oraz pokolenia rebeliantów rozdartych między lojalnością a pragnieniem odzyskania swojego wyśnionego królestwa."

   Uwielbiam Indie. Jestem zauroczona tym Państwem, jego architekturą, stylem mieszkańców i religią przez nich wyznawaną. Także książka, której akcja rozgrywa się właśnie w Indiach musiała zostać przeze mnie pochłonięta. Początkowo nieco się dłuży i wcale nie tak łatwo jest się wbić w historię, ale z czasem coraz bardziej się w nią zagłębiałam. Książka pełna jest obszernych i plastycznych opisów, które choć hamowały akcję, to zachęcały do wejścia w ten charyzmatyczny świat. Dzięki temu klimat XIX- wiecznych Indii został świetnie nakreślony, jest jakby namacalny. Umożliwia także bliższe przyjrzenie się hinduskim i angielskim obyczajom. Sama fabuła jakoś zbytnio się nie wyróżnia na tle innych książek o podobnej tematyce. Wątek romantyczny jest skomplikowany i poruszający, praktycznie każdy rozwój wydarzeń można z powodzeniem przewidzieć. Bohaterowie są wiarygodni i niekiedy irytujący. Nie wzbudzili we mnie jakichś głębszych emocji, ich losy obserwowałam raczej bez większego napięcia. I właśnie w tej kwestii spotkałam się z lekkim zawodem, bo liczyłam, że zaintrygują mnie sobą i z przejęciem będę się im przyglądać.

   To tak lekka i przyjemna historia, w sam raz na odprężające godziny. Na pewno niejeden czytelnik zafascynowany kulturą hinduską ją doceni.

Serdecznie dziękuję za egzemplarze Wydawnictwo Poznańskie. 















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zapowiedź: Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół.

Cykl: Marek Berner

Mój zawodnik